'
' Geri Haberler
À
Tarafından gönderildi Erden Ekin
Ç
Ë
( 0 )

= ( 0 )

Sizin tarzınız nedir?

Her alanda karşımıza çıkan tarzlar, dekorasyon değiştirmeye kalktığımızda da karşımıza çıkmaktadır. Birbirinden farklı olarak, bir tasarım çizgisine sahip olan bu dekorasyon tarzları, hem kişiliğimizi hem de zevkimizi yansıtmak için birebirdir.

Bazı zamanlar gelir ki moda olan tarzı benimseriz tarzlar arasından, bazı zamanlar ise kendi zevklerimizi konuşturarak tarzımızı sergileriz. Ya sizin tarzınız nedir? Modern mi, yoksa klasik mi; retro mu yoksa rustik mi? Birçok dekorasyon tarzı arasından benimseyebileceğiniz bir tarz kesinlikle olmalı. Dilerseniz özet şeklinde bu dekorasyon tarzları üzerinden geçelim.

1- Modern Tarz

Son zamanlarda seçilen tarzların başında gelen modern tarz, daha çok sadelikten yana olanların tercih ettiği bir tarzdır. Modern kesimli mobilyalar, aksesuarlar ile modern tarza ayak uydurmanız elinizde. Genç kesimin ve kendini genç hissedenlerin rahatlıkla kullanabileceği bir tarzdır. Daha çok düz çizgili eşyalar ön plana çıkmaktadır. Deri oturma grupları veya süet ya da yün kumaşlı oturma grupları modern tarz için kullanılabilir. Aksesuarlarda metal görmek, daha sık rastlanan bir durumdur. Aydınlatma ise sadece tavandan bir avize ile değil lambader, abajur yardımıyla da endirekt şekilde uygulanabilir. Bunun yanı sıra alçıpan tavan uygulamaları ile gizli ışıklı aydınlatmalar da tercih edilebilir.

2- Klasik Tarz

İşciliği ile ön plana çıkan özel mobilyalara karşı fazladan bir ilginiz varsa, klasik  dekorasyon ilginizi çeken bir tarzdır. Klasik kesimlerin hakim olduğu bu tarzda krem, bej gibi natural renkler ağırlı olarak kullanılmaktadır. Aksesuarlarda camlar ve parıltılar daha yoğun olarak görülebilir. Şıkır şıkır ve gösterişli avizeler aydınlatma için kullanılabilir. Kapitone kumaşlar da klasik dekorasyon tarzı için kullanılabilir.

3- Minimalist Tarz

Minimalist tarz, gösterişli mobilyalardan aksesuarlardan uzak, sadeliğin ele alındığı bir tarzdır. Aşırı mobilya kullanımından uzak durarak, minimalist  dekorasyon tarzına yakınlaşabilirsiniz. Hakim olan renkleri de sade bir renk skalasından seçerek, bu tarzı görebilirsiniz. Beyaz ve beyaz türevi renkler minimalist dekorasyon içerisinde görülen tonlardır. Aydınlatma içinde büyük ve gösterişli avizelerin yanı sıra daha sade ve düz çizgiler ile donatılan avizelerden yana seçiminizi yapabilirsiniz.

4- Rustik  Tarz

Bu tarzda ise kırsal dekora bir dönüş olduğunu belirtebiliriz. Günümüz evlerine baktığımızda rustik tarzın uygulandığı odalarda doğallık hakim. Hakim olan bu doğallık, ahşabın hakimiyeti ile sağlanmakta. İşlenmemiş ahşaplar da rustik tarzın vazgeçilmezidir.  Eskitme mobilyaların rustik tarz için tercih edildiğini de belirtebiliriz.

 

 

5- Retro Tarz

Retro tarzını eskiye dönük yani daha çok nostaljik bir tarz olarak algılayabiliriz. Ortalama 1960 ile 1980 yıllarının hakim olan dekorasyon çizgisinin günümüze uyarlanmış halini retro tarzı olarak düşünebiliriz.

6- Country Tarz

Dekorasyon tarzları arasında country tarzını, rahatlığına düşkün olanların daha çok benimsediği bir tarz olarak görebiliriz. Country tarzı ile büyük hacimli oturma grupları ve bu oturma grubuna ait olan yastıklar dikkat çekmektedir. Kullanılan kumaşlar ve renkler doğallık içerir. Kare, çizgili veya ekose kumaşlar bu tarzı tamamlayan bir göreve sahiptir. Küçük ebatlı halılar ve eskitme aksesuarlar yine tamamlayıcı bir görev üstlenir country tarzında. Aksesuarlar içerisinde ahşap ve seramik modellere rastlanabilir. Renk hakimiyetine baktığımızda mavi, sarı, bej gibi tonların kullanıldığını görebiliriz.

7- Vintage Tarz

Eskiye dönük izler taşıyan mobilyaları, aksesuarları bu tarzda da görebiliriz. Yine geçmişten günümüze uyarlanan bu vintage tarzı mobilyalar, nostalji rüzgarını evlerinde estirmek isteyenler için idealdir. Bizim de tarz olarak favorilerimiz arasındadır.

8- Art Deko

Fransız menşeli sanat akımı. Geometrik süslemeler hakimdir.

9- Zen Tarzı

Bu tarzda uzak doğunun esintilerini hissedebilirsiniz.

10 – Georgian tarz

18. yüzyılın etkilerini günümüze taşıyan dekorasyon stillerinden birisi olan ağır, klasik ve zarif bir görünüme sahip olan Georgian tarzı, evlerde farklı bir atmosfer yaratıyor. Zengin bir havası olduğu kadar eski çağlara dair detayları ile dikkat çeken Georgian dekorasyon stili rahat, gösterişli ve mümkün olduğunca az eşya ile dikkat çekiyor. Georgian dekorasyon ile evini döşemek isteyenlerin ise antika ve Georgian mobilya takımlarından tercih yapması gerekiyor.

11- Barok Tarz

Bu tarz 16. ve 18. yüzyıllarda boy gösteren, müzik ve diğer sanat dallarında da etkilerinin görüldüğü bir akımdır. En karakteristik özelliklerinin başında doğadan esinlenme yerine, onun biçimle kaynaşması baz alınmıştır. Süs havuzları , büyük avlu ve bahçeler , süslemeli duvarlar, mitolojik kahramanların bulunduğu figürler karakterini yansıtan başlıca ögelerdendir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konuya bir yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Cevap yaz..

À
5

Please Wait...

. Eklenen Son Projeler

. Proje Ortaklarımız