dekorasyonda mermer trendi 1
25
Ara

DEKORASYONDA MERMER TRENDİ

Dekorasyonda mermerin yükselişi

Tabiatın derinliklerinden yaşam alanlarının merkezine uzanan bu hikaye, modern tasarım anlayışının mermeri keşfetmesiyle başladı. Özellikle de loft stilin bir yıldız gibi doğduğu 1950’li yıllarda mermer, klasik çizginin dışına çıkmayı başararak modern yaşam formlarına uygun hale geldi. En önemlisi de dekorasyonda mermer kullanımı gerçek anlamda bir patlama yaşadı. Bugünün dekorasyon anlayışında ise en önemli koleksiyonların ana malzemesi haline gelen mermer, güçlü, etkili ve kişiliği olan yaşam alanları için rafine bir tercih sunuyor.

Mermer, yaşam alanlarının mesajını belirler
dekorasyonda mermer trendi 3

Dekorasyonda mermer kullanımı hem işçilik hem de tasarımsal olarak zor bir süreçtir. Bu noktada profesyonel zihinler ve eller devreye girerek mermere estetik bir yorum kazandırır. Özellikle de masalarda, sehpalarda, dresuarlarda, mutfak ve banyolarda kullanım alanı bulan mermerler, yemek odalarının etki gücünü bir adım öteye taşır. Koyu renkler ve keskin hatlarla bir araya geldiğinde maskülen bir tarz yakalarken, soft ve yumuşak renklere buluşan mermer tahmininizden çok daha ferah ve taze bir atmosfer yaratır. Mermer yapısı gereği, çok dayanıklı bir malzemedir. Ancak bu, mermerin kullanıldığı tasarımlarda zarafetin olmayacağı anlamına gelmez. Antik Roma’nın görkemlilik simgesi olan mermer, minimal bir bakış açısıyla yorumlandığında zarif bir dizayna dönüşebilir. Üstelik hem dayanıklı, hem ince…

Mermer ile güçlü aksesuarlar, güçlü stil…
dekorasyonda mermer trendi 3 1

Mermerleri sıklıkla gördüğümüz aksesuarların başında sehpalar geliyor. Evin en önemli yardımcılarından olan sehpaların üst tablasında kullanılan mermerler, tasarımın tüm havasını değiştirerek güçlü bir etki kazandırıyor. Özellikle de pürüzsüz yüzeyi görsel bir efekt yaratarak, iç mekanın genel atmosferine güçlü bir imza bırakıyor. üstelik doğal desenleri korunarak tasarım yolculuğunu tamamlayan mermer tablalar, doğanın ilham verici enerjisini yaşam alanlarına taşıyor. Eğer amacınız evinizde dingin bir atmosfer yaratmaksa bu noktada daha çok beyaza yakın bej, ekru, gri tonlar tercih edilebilir.

Yemek odalarında mermer dönemi
dekorasyonda mermer trendi 4

Ev stili yaratırken lüks ve çizgi üstü bir anlayış ortaya koymak için bazı küçük ipuçlarına dikkat etmek gerekiyor. Bu ipuçlarının başında ise dekorasyonda mermer kullanımı geliyor. Başlı başına ihtişamlı bir malzeme olan mermer, masaların üst tablasına yerleştirildiğinde estetik açıdan başarılı sonuçlar yaratıyor. Mermer ahşap ile buluştuğunda ise lüks stil tamamlanarak dengeli bir görünüm elde ediliyor. Bu güçlü etki hem evlerin karakteristik dokusuna anlam kazandırıyor hem de iki doğal malzemenin etkileyici buluşmasına sahne oluyor.