natural minimalist bedroom
11
May

Küçük Yatak Odası Dekorasyonu için 10 İç Mimar Önerisi

1
İç Mekan Tasarımında Renk Faktörü Ve İnsan Psikolojisi Üzerine Etkileri
Gün sonunda yorgunluğumuzu atmak ve kendimizle baş başa kalabilmek için eve girer girmez yatak odamıza koşuyoruz. Yatak odalarımız kendimize ait özen alanlarımız ve onları kendi zevkimize göre dekore etmeliyiz. Fakat yatak odanız küçük diye üzülmeyin Erden Ekin iç Mimarlıktan aldığımız tavsiyeleri hemen uygulamak isteyeceksiniz!

 

1.Açık renk duvar boyası kullanın

Erden Ekin’ in küçük yatak odaları için en önemli tavsiyesi boya badana tercihini meltem rengi gibi açık renklerden yana kullanmak olacaktır. Koyu renk duvar boyası odanızı olduğundan daha küçük ve basık gösterir.

2.Alan kazanmak için fonksiyonel mobilyalar tercih edin

Mobilya seçimi konusunda Erden Ekin aynı duvar boyasında olduğu gibi açık renk , sadelik ve verimli alan kullanımına dikkat çekmektedir. Örneğin fazla alanınız yoksa dolabınızın açık renk ve duvara gömülü olması daha ferah bir görüntü elde etmenizi sağlar. Çalışma masanızı ya da kitaplığınızı yatağınıza birleşik formda kullanırsınız oda içerisindeki alandan daha fazla yer kazanmış olursunuz. İşlevsel mobilya tercihi yaşamınızı kolaylaştıracaktır.

3. Odayı geniş göstermek için bir duvarınızda sadece ayna kullanabilirsiniz

Küçük yatak odaları için iç mimarların en bilindik tavsiyelerinden biri de aynadır. Ayna kullanımı herkes tarafından bilinir ki konulduğu alanı geniş gösterir ve mekanda estetik bir görüntü elde etmenizi sağlar.Bu sebeple otellerde de ayna kullanımı çok tercih edilir.

4.Kendin giyinme odanızı yaratabilirsiniz

Eşyaları koyacak alan bulamamak hele ki dolap yoksa büyük sıkıntıdır. Bu durum için iç mimarların farklı dekorasyon önerileri mevcuttur. Örneğin bir perde kullanarak kendi giyinme odanızı oluşturabilir ya da bir paravan yardımıyla kıyafetlerinizi orada saklayabilirsiniz. Yatağınızın altı kullanmadığınız kıyafetlerinizi ve ayakkabılarınız için iyi bir saklama alanı olabilir.

5. Dikkatleri başka yöne çekelim!

Küçük odalarda dikkat dağıtmak için normal duvar boyası dışında saten boya, taş duvar, ahşap panel ya da sticker gibi farklı bir desen kullanmak iç mimarların sık kullandığı bir taktiktir.

6. Tarzınızdan ödün vermeyin

Küçük odaya sığmaya çalışsak da tarzımızda ödün veremeyiz. Açık renk mobilyalarınızı kullanırken kendi tarzını yaratmak için aksesuar tercihlerinizi zevkinize göre kullanabilirsiniz.